top of page
Search
  • Slovenia-seura

Seuralle Slovenian myöntämä kunniakirja

Slovenia-seuran 20-vuotisjuhla viettiin 23.3. 2019 Helsingissä. Slovenian tervehdyksen tilaisuuteen toi Slovenian suurlähettiläs Edvin Skrt Tanskasta. Lähettiläs antoi seuralle Slovenian hallituksen myöntämän kunniakirjan tunnustuksena seuran aktiivisesta toiminnasta. Lisäksi seuran entisiä ja nykyisiä aktiiveja muistettiin suurlähetystön myöntämillä kunniakirjoilla. Kunniakirjan saivat Maria Vesna Autio, Lena Björklund, Kari Klemelä, Yrjö Lautela, Aira Pellinen, Helena Päätalo, Sirpa Spoljaric ja Andreja Valtanen. Seuran kunniajäseneksi kutsuttiin Helena Päätalo. Seuran kunniajäseneksi on aikaisemmin kutsuttu Yrjö Lautela ja kunniapuheenjohtajaksi Kari Klemelä. Juhlan upeasta musiikista vastasivat Sibelius-akatemian opiskelijat, slovenialaiset Manca Dornik (haitari) sekä Kristina Bogataj (laulu ja piano). Seuran pitkäaikainen puheenjohtaja Sirpa Spoljaric sekä seuran hallituksen jäsen Davor Spoljaric muuttivat loppuvuodesta 2019 Sloveniaan.


Slovenian suurlähettiläs Edvin Skrtin myöntämän kunniakirjan saivat (kuvassa vasemmalta) Yrjö Lautela , Helena Päätalo, Maria Vesna Autio, (suurlähettiläs Edvin Skrt), Sirpa Spoljaric , Lena Björklund, Andreja Valtanen ja Aira Pellinen (Kari Klemelä ei ole kuvassa).

109 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page