top of page
Search
  • Slovenia-seura

Slovenian dokumenttielokuva Wild Slovenia to 7.4.2022 klo16.30

Eurooppasali, Malminkatu 16, Helsinki

Vapaa pääsy.


Dokumenttielokuva Wild Slovenia (Divja Slovenija) esittelee visuaalisesti Slovenian hyvin monipuolista eläimistöä ja kasvistoa. Se keskittyy nisäkkäisiin ja lintuihin, mutta näyttää myös joitakin erityisen mielenkiintoisia sammakkolajeja, kaloja, hyönteisiä ja kasveja - kaikkea kiinnostavaa kotoperäisistä olmeista ruskeakarhuihin.

Elokuvassa pääsemme seikkailemaan korkeimpien Alppien huipuille ja syrjäisiin Dinaric-metsiin: matkustamme Pannonian tasangoilla, laskeudumme Karstimaailman maanalaisiin luoliin ja sukeltamme Adrianmereen. Jokaisella alueella tutustumme sille tyypilliseen eläinmaailmaan. Mukana on myös otoksia useista kasvilajeista.

Ohjaaja ja tuottaja: Matej Vranič


Tapahtumassa vieraana Slovenian suurlähettiläs Edvin Skrt.

Elokuvan esitys järjestetään yhteistyössä Slovenia-seuran ja Slovenian suurlähetystön kanssa.


Tervetuola!


http://www.divjaslovenija.com/index_en.html80 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page