top of page
Search
  • Slovenia-seura

Slovenia-seuran pikkujoulu

Updated: Aug 18, 2022

Tänä vuonna Slovenia-seura järjesti pikkujoulut yhdessä Suomessa asuvien slovenialaisten kanssa. Samalla juhlittiin myös Slovenian 30-vuotista itsenäisyyttä. Kulttuuriohjelmaan sisältyi musiikkia, jota esitti kolme slovenialaista muusikkoa. Manca Dornik, harmonikka, ja Kristina Bogataj, laulu, ovat molemmat valmistuneet Sibelius-Akatemiasta taiteen maisteriksi ja Marjanca Jocif, huilu, aloitti opiskelun samassa akatemiassa tänä vuonna. Musiikkiesitykseen sisältyi slovenialaisia lauluja ja Oskar Merikannon säveltämän laulun suomeksi.

Ensimmäistä kertaa meille esiintyi sirkustaiteilija Henry Okpulu, joka opiskeli sirkustaidetta Irlannissa. Esityksen jälkeen Henry piti lapsille sirkustyöpajan.

Lopussa lauloimme yhdessä Slovenian kansallislaulun.

Vieraana tapahtumassa oli Slovenian suurlähettiläs Tanskasta Edvin Skrt.
95 views0 comments

Comments


bottom of page